3 metrowy spalony, poziom krajowy MLS to dlaczego sędzia nie zagwizdał spalonego? VIDEO + analiza

Bardziej dla kibiców, bo większość sędziów odnajdzie szybko odpowiedź w tym klipie. Drogi kibicu, zaczynamy rundę wiosenną za kilka dni, nie przyjeżdżamy do Twojej kochanej drużyny żeby ją skrzywdzić czy celowo się pomylić, gdy Twoja drużyna będzie przegrywała. My sędziowie na Ciebie nie krzyczymy, nie wyzywamy, nie rzucamy w Ciebie obelgami. Nie obrażamy Twojej matki, czy kogoś innego z rodziny. Nie wołamy na Ciebie nic o męskim przyrodzeniu. Uszanuj to, że jedziemy robić to z pasji ale i dla zarobku, zostawiając w domu własne żony, dzieci, rodziców. Tak, zarabiamy na tym pieniądze, bo pewnie gdyby nie to, to nawet pasja skończyła by się szybko w przypadku wielu sędziów, a są w naszym gronie ludzie, którzy w organizacji sędziowskiej są ponad 40 lat. Zanim ponownie spotkamy się na meczu, pomyśl o tym, że jesteśmy tacy sami jak Ty, Twoi zawodnicy, trenerzy, działacze, prezesi klubów. Po prostu to lubimy. Byłoby super, gdybyś przed kolejnym wyzwiskiem w kierunku sędziego przypomniał sobie ten wpis, że może to jednak ten “łysy, siwy, gruby, stary, brzydki, czy zarośnięty” facet z gwizdkiem ma rację, przechodzi szkolenia, egzaminy, uczestniczy w szkoleniach wyjazdowych i poświęca właśnie swoją rodzinę na rzecz piłki – tym razem mógł mieć rację albo Ty prostu nie mogłeś wiedzieć o szczególnych wytycznych w Przepisach Gry, ich interpretacjach czy najnowszych nowinkach. My ze swojej strony dołożymy wszelkiej staranności, aby posędziować mecz najlepiej jak potrafimy, a nawet jak coś niestety zepsujemy (nie ma takiego co by nigdy się w niczym nie pomylił na meczu) to bądź pewny, że to nie nasze celowe działanie, tylko po prostu błąd, jaki popełniamy nie tylko na meczach ale i w życiu codziennym. Do zobaczenia już na najbliższych meczach i miejmy nadzieję w pełni zielonych murawach.

Analiza sytuacji z klipu:

W wyniku akcji prowadzonej przez drużynę atakującą zawodnik nr 14 znajduje się na ewidentnej pozycji spalonej. Oczywiście samo przebywanie na pozycji spalonej jak dobrze wiemy nie jest karane przez sędziów rzutem wolnym pośrednim. W momencie podania piłki przez współpartnera do zawodnika nr 14 przebywającego na pozycji spalonej w grę włącza się obrońca nr 19. Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że podjął on świadomą (rozmyślną) próbę zagrania piłki. W momencie kiedy wykonuje on ewidentny ruch w kierunku piłki i zagrywa ją nogą (jakość tego zagrania jest bez znaczenia) kasuje on pozycje spaloną napastnika czyli w tym przypadku zawodnika nr 14 i wówczas sędzia musi pozwolić drużynie atakującej na kontynuowanie akcji. Fakt podniesienia chorągiewki przez asystenta nie upoważnia sędziego do przerwania gry. Sędzia prawidłowo z zajmowanej przez siebie pozycji pozwala kontynuować grę w efekcie czego pada bramka. W tej sytuacji słuszną decyzja jest grać dalej (G).

Poniżej zamieszczam kryteria według których sędzia powinien rozstrzygać powyższą sytuację.

Rozmyślne zagranie

Pojęcie to oznacza zamierzone, celowe zagranie wykonane przez zawodnika.

Aby zakwalifikować zagranie jako rozmyślne musimy wziąć pod uwagę:

  • ruch zawodnika do piłki
  • odległość od miejsca zagrania piłki
  • czy nie doszło do przypadkowego zagrania w wyniku zasłonięcia piłki przez innego zawodnika

Poza rozmyślnymi zagraniami, ma ono miejsce wtedy, kiedy zawodnik drużyny broniącej: wykonuje ruch w kierunku piłki całym ciałem i zagrywa ją dowolną jego częścią: nogą, głową itp. lub świadomie, mając czas na podjęcie innej decyzji, staje na drodze piłki.

W tym przypadku jakość zagrania ani jego kierunek nie mają znaczenia dla uznania, że piłka została rozmyślnie zagrana, wystarczy dostrzegalne dotknięcie piłki.

Nie uwzględniamy jakości zagrania.

analiza: Albin Kijowski

Comments are closed.