ECHA KURSOKONFERENCJI SĘDZIÓW

Ostatnia niedziela była bardzo pracowitym dniem dla sędziów Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie. Kursokonferencja szkoleniowo-egzaminacyjna, która odbyła się w Restauracji El Wit zgromadziła ok. 70 osób i cieszyła się sporym zainteresowaniem, a zaproszeni goście z zaciekawieniem śledzili jej przebieg.  O godz. 9:30 Tomasz Jagieła Przewodniczący Komisji Szkoleniowej Kolegium Sędziów powitał wszystkich zgromadzonych, przedstawił zaproszonych gości, oraz oficjalnie otworzył kursokonferencję przeznaczoną dla sędziów klasy okręgowej, kandydatów do klasy okręgowej, oraz grupy perspektywicznej.

Zanim rozpoczęto blok szkoleniowy głos zabrali Pan Marek Hławko – Wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie,

a także Pan Jan Ciupka – Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie.

Następnie odbyło się pierwsze szkolenie “ATAKI FAIR NA PIŁKĘ W ZAKRESIE USTALENIA GRANIC MIĘDZY GRĄ I ATAKIEM NIEOSTROŻNYM, NIEROZWAŻNYM I WYKONANYM Z UŻYCIEM NIEPROPORCJONALNEJ SIŁY”, które prowadził Pan Rafał Sawicki, bardzo ceniony sędzia II ligi z Tarnobrzega. Tradycyjnie jego występ stał na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy jeszcze długo po zakończeniu chwalili go za profesjonalizm.

Ciekawie zaprezentował się również krośnieński psychoterapeuta Pan Sławomir Zuzak, który omówił zagadnienie “OSOBOWOŚCI SĘDZIEGO I PSYCHICZNEGO PRZYGOTOWANIA DO ZAWODU”.

Swoje wystąpienie miał również Przewodniczący Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Pan Grzegorz Stęchły, który rzeczowo przedstawił problemy jakie zauważa w organizacji.

Po przerwie obiadowej sędziowie przystąpili do egzaminów teoretycznych. Kursokonferencję zakończono ogłoszeniem wyników, na kilka minut przed godziną 17-tą, wtedy też nastąpiło oficjalne zakończenie przez Przewodniczącego Kolegium Sędziów Krosno Pana Macieja Błachańca.


O kilka słów podsumowujących “Kursokonferencję Sędziów w Krośnie” poprosiliśmy Przewodniczącego Komisji Szkoleniowej Tomasza Jagiełę:

“Przede wszystkim chciałem bardzo serdecznie podziękować naszym gościom za przybycie. Cieszę się, że swoją obecnością zaszczycił nas Pan Marek Hławko – Członek Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie. Dziękuję również za przybycie Prezesowi Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie Panu Janowi Ciupce. Na kursokonferencji obecny był również Pan Grzegorz Bara – Sekretarz Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wiceprezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie, a także Przewodniczący Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie Pan Grzegorz Stęchły wraz z Członkami: Panem Mariuszem Złotkiem, Panem Wojciechem Bartnikiem oraz Panem Maciejem Błachańcem. Ich wizyta w znacznym stopniu podniosła rangę tej imprezy, za co jestem im ogromnie wdzięczny. Dzisiejsza kursokonferencja była jednym z etapów przygotowań sędziów do rundy wiosennej. Zdajemy sobie sprawę,  że jest to czas, w którym przed sędziami stawia się większe wymagania. Wiele meczy decyduje niekiedy  o awansie lub spadku, dlatego staramy się poważnie podejść do tematu.  Jeśli chodzi o przygotowanie kondycyjnie to na tym poziomie, każdy musi być zdyscyplinowany i indywidualnie pracować nad sobą, aczkolwiek zimowe turnieje halowe pokazały, że sędziowie są w dobrej formie. Kładziemy natomiast duży nacisk na szkolenie. W grupach Krosno, Sanok, Jasło oraz Brzozów zgodnie z Ramowym Planem rozpoczynają się już niebawem zebrania szkoleniowe przewidziane na I półrocze. W kwietniu planujemy kolejne egzaminy, tym razem już dla całego stanu sędziów KS Krosno.  Z pewnością sędziowie na tym poziomie nadal będą popełniać błędy, jednak zależy nam na tym, by pojawiały się one jak najrzadziej. Takie są realia i trzeba podejść do tego z “chłodną głową” Nie można oczekiwać od sędziego klasy okręgowej, by prowadził zawody jak sędzia Ligi Mistrzów, choć pewnie większość, by sobie tego życzyła. Jednak pragnę zaznaczyć, że będziemy się starać, by wyglądało to jak najlepiej. Uważam, że obraliśmy dobry kierunek, by poziom sędziowania wzrastał. Wracając jeszcze do dzisiejszej kursokonferencji,  gratuluję wszystkim uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu. Bardzo dobrej znajomości “Przepisów Gry…” mogą pochwalić się sędziowie klasy okręgowej oraz kandydaci do tej klasy. Trochę słabsze wyniki uzyskała grupa perspektywiczna, aczkolwiek są to młodzi sędziowie, którzy cały czas chcą się rozwijać. Wierzę, że ich praca przyniesie w najbliższym czasie efekty”.

materiał przygotował: Szczur Marcin (KS KROSNO)

 

Comments are closed.