FIFA chce, aby sztuczna inteligencja wspomagała VAR. Nowinki już na mundialu w Katarze? Technologia GOAL-LINE w ocenie spalonego?

Wprowadzenie systemu VAR okazało się rewolucją w futbolu. Korekta decyzji arbitrów sprawiła, że wyniki meczów stały się bardziej uczciwe, jednocześnie same spotkania stały się jednak dłuższe. FIFA pracuje nad dalszym rozwojem technologii, a według ESPN podczas finałów mistrzostw świata w 2022 roku w wideoweryfikacji przy spalonych ma już pomagać sztuczna inteligencja.

FIFA zleciła prace nad udoskonaleniem systemu VAR. Plan jest prosty – przyśpieszyć proces podejmowania decyzji przy spalonych poprzez wprowadzenie do niego sztucznej inteligencji. Właśnie czas na przeanalizowanie sytuacji i podjęcie wyboru przez sędziego to aspekty uważane za największe wady wideoweryfikacji.
Pół-automatyczny VAR już na mundialu?

– Naszym celem jest stworzenie urządzenia podobnego do technologii goal-line – stwierdził Johannes Holzmurr, czyli dyrektor FIFA ws. piłkarskich technologii i innowacji. – Nie chcemy stworzyć czegoś, co będzie podejmować decyzje, ale za to natychmiastowo dostarczy sędziom dowodów do ich podjęcia – wytłumaczył.

Według ESPN szanse na wprowadzenie systemu przez FIFA istnieją już na mundialu w 2022 roku. Do tego czasu prace na technologią mają zostać ukończone, a najprawdopodobniej dojdzie także do testów nowinek przy systemie VAR na jakiejś imprezie.

Oprócz udoskonalenia działania VAR przy spalonych FIFA chce także stworzyć niskobudżetową wersję systemu, a więc możliwą do wprowadzenia w niższych ligach. Dodatkowo organizacji zależy, aby decyzje sędziego były też w prostszy sposób komunikowane kibicom.

źródło: https://sport.tvp.pl/50855419/sztuczna-inteligencja-i-var-fifa-chce-nowinek-na-mundialu-w-katarze

Comments are closed.