Nasz obserwator Marek Guzik na programie CORE Polska 2018/2019

W dniach 25-26 maja na zaproszenie Komisji Szkoleniowej PZPN uczestniczyłem wraz z przewodniczącym Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Grzegorzem Stęchłym w Spale w programie CORE Polska 6 w roli obserwatora. CORE Polska to program, który jest organizowany przez Kolegium Sędziów PZPN dla perspektywicznych sędziów szczebla regionalnego.

W sobotę 25 maja zostałem wyznaczony jako obserwator na zawody IV ligi śląskiej KS Myszków – Raków II Częstochowa.

Zawody były nagrywane przez osobę wyznaczoną przez PZPN, jak również obserwowane przez szkoleniowca PZPN Jacka Walczyńskiego. Po zakończonych zawodach miałem za zadanie wystawić ocenę sędziemu, a potem bez omawiania zawodów udałem się do Spały. Tam po zgraniu sobie meczu, miałem za zadanie przygotować klipy z zawodów do analizy w dniu następnym.

Niedziela to dzień analizy zawodów (oprócz mojego meczu, były jeszcze trzy inne na poziomie III ligi – w Łomży, Wrocławiu i Kraśniku). Analiza zawodów polegała na analizie klipów przedstawionych najpierw przez sędziego danych zawodów, potem obserwatora, a następnie szkoleniowca PZPN. Były to bardzo szczegółowo omawiane zawody. Bardzo dużą uwagę zwrócono na poruszanie i ustawianie się sędziów na boisku, zwłaszcza miejsca podejmowania decyzji boiskowych. Dużą wagę przywiązywano również do właściwego zarządzania zawodami przez sędziów.

Warto zaznaczyć, iż sędziowie przebywający na kursie (sędziowie przebywali w Spale w dniach 22-27 maja) poddani byli jeszcze szkoleniom i warsztatom praktycznym, przeszli test biegowy yo-yo, jak również zbadano im poziom tkanki tłuszczowej.

Cieszę się , iż mogłem uczestniczyć w tym programie. Dla mnie to wielkie wyróżnienie, jak również masa nowych doświadczeń. To również inne spojrzenie na sposób oceniania i zwracania uwagę na aspekty ważne w szkoleniu sędziów.

Marek Guzik

 

 

Comments are closed.