Szkolenie sędziów online – Gradacja fauli


Na zdjęciu prowadzący szkolenie – Damian Picz

W dzisiejszy wieczór część arbitrów z Naszego Okręgu miała okazję uczestniczyć w drugim już szkoleniu online Kolegium Sędziów przy Podkarpackim Związku Piłki Nożnej. Tematem dzisiejszych zajęć była „Gradacja fauli”, czyli ocena gry niedozwolonej, gry faul. Prowadzącym wykład był Damian Picz – sekretarz Zarządu Kolegium Sędziów PZPN, który również jest współautorem przedstawianej prezentacji wraz z międzynarodowym sędzią – Pawłem Raczkowskim.

Na początku skupiliśmy się na ocenie sytuacji „ataku na piłkę, a ataku na przeciwnika”. Głównym aspektem, na który zwracaliśmy uwagę była ocena zachowania zawodnika, określenie premedytacji jego postępowania. Następnie przeszliśmy do „Określenia powagi sytuacji przewinienia”, w którym uczulano nas, żeby również czasami nie zwracać uwagi na intencję zawodnika, a na skutek popełnionego przez niego faulu. Kolejnym punktem naszego szkolenia było przykładanie szczególnego nacisku na eliminowanie zagrań nie zważających na bezpieczeństwo przeciwnika, włącznie z atakami, w których zawodnik najpierw trafia w piłkę, a następnie również w rywala. Później z kolei interpretowaliśmy zagrania z użyciem nieproporcjonalnej siły, przy których nie jest ważne czy zawodnik atakuje z boku, z tyłu, bądź z przodu – zawsze musimy w tej sytuacji ukarać go wykluczeniem z dalszej gry. Kolejnym krokiem piątkowego spotkania była ocena „poważnego, rażącego faulu”. Analizowaliśmy sytuację, w których przeciwnik absolutnie nie był zainteresowany piłką i celowo atakował przeciwnika, aby wyrządzić mu krzywdę, pomimo tego, że czasami obywało się bez kontaktu fizycznego między rywalami.

Elementem, do którego następnie przeszliśmy to „nieprzepisowe użycie rąk”. Prowadzący szkolenie przypominał, iż kluczowymi czynnikami wpływającymi na prawidłową ocenę sytuacji jest koncentracja, świadomość do prawidłowej oceny co się może wkrótce przydarzyć, ustawienie oraz prawidłowa współpraca zespołu sędziowskiego. Na zakończenie mieliśmy okazję spotkać się z nowością. „Atak głową w głowę” był tematem nad którym po raz pierwszy mogliśmy się rozwodzić na naszych warsztatach. Głównie przy ocenie tych sytuacji skupialiśmy się nad tym, który z zawodników pierwszy zagrał piłkę.

Niewątpliwie dzisiejszy wykład był bardzo interesujący, mogliśmy się dowiedzieć wielu nowych, ciekawych rzeczy. Myślę, że każdy z sędziów biorących udział w szkoleniu wyniesie kilka cennych uwag i z pewnością przełoży je na wiosenne rozgrywki, na które wszyscy z utęsknieniem czekamy.

Kolegium Sędziów w Krośnie reprezentowali obserwatorzy – Prezes Maciej Błachaniec, Marek Guzik oraz arbitrzy – Artur Szelc (III liga), Albin Kijowski, Wojciech Kolbusz, Kamil Wais (IV liga) oraz Grzegorz Gądela i Jakub Stodolak (klasa Okręgowa).

relację przygotował Jakub Stodolak – dzięki Kuba.

Comments are closed.